HISTORIE

 

 

Vznik EKG-M se datuje na silvestra 87/88 na podnikové chatě ČKD na Cholíně.

Na hlavní večer tohoto památného silvestra jsme měli vystartovat v obsazení: Miloň Ekl, Pavel Kukla, Čenda Grűner a Marcel Mašek z Prachatic. E K G - M

Hrálo se moc dobře a po čase jsme se domluvili, že bychom mohli hrát na Portě. Bylo řečeno, že by bylo hezké obnovit trampskou píseň, v té době až tak moc nehranou.

Nakonec jsme několik let úspěšně soutěžili v Plzni.

Kapela EKG-M hrála několik úspěšných let a dokonce i dva památné kšefty v Bratislavě.

 

Po sametové revoluci jsme odehráli několik mítinků a pak celkem nic. Do toho přišlo pozvání hrát v Mnichově a v té době Čenda už měl hospodu „Rozvědčík“ na Berounce a Marcel vařil v Německu. Odmítli jet s námi a tak jsme tam hráli několik let s různými sestavami.

V roce 1993 přišlo pozvání jet na IV, celosvětový potlach, který se konal v Coloradu v USA. Čenda s Marcelem odmítli a tak jsme jeli sami (Ekl, Kukla). Cestovali jsme tam asi 6 týdnů a vrchol byl potlach, kde jsme vyhráli 1. místo v kategorii dua.

Po příjezdu jsme začali hrát jen ve dvou a natočili několik samplerů. První desky jsme se dočkali až v roce 1995 u Venkova a jmenovalo se „Na vandru“. Některé nástroje(dobro, banjo, housle apod,) nám nahrál Vojta Zícha, tenkrát od Žalmana.

V klubu CI5 (naproti smíchovskému nádraží), kde jsme často hrávali, se scházelo hodně muzikantů, a tak jsme se dali dohromady s Davidem Pikhartem, který s námi hrál na baskytaru a byl to fajn kluk. Pak přišel Péťa Štorek na housle a to byl kádr nového EKG-M. Občas přišel kamarád z osady Jirka Kupšovský a zpíval s námi jak o život. Hráli jsme všechny pražské kluby, občas mimo Prahu a většinu letních festivalů. V té době vznikla zajímavá deska „Bratrstvo zalomeného palce“ na které se kromě EKG-M podíleli i již zmíněný Vojta Zícha, Radim Zenkl na mandolínu a zpívat pomáhal Jirka Kupšovský a Vlaďka Jakšlová. Tato deska je muzikantsky dost zdařilá.

 

Tehdy s námi na záskok hrál kamarád Tomáš Kaňka a jednou přišel s nápadem „Vlak na Dobříš“.

To už je však jiná kapitola a pravda je, že od té doby EKG-M stagnuje.

 

Když Pavel konečně koncem roku 2013 odchází z kapely Vlak na D. začínáme pomalu, po několika předchozích vystoupení, opět hrát. A Tomáš Kaňka jde do toho s námi. Kromě „Barči“, „Gongu“, Malostranské besedy, jsme odehráli i několik fesťáků. Uvidíme co dál ....

 

Miloň Ekl